Cardio Trainer – aplikacja do biegania

Reklama

cardiotrainer_start_logoWraz ze wzrostem popularności smartfonów oraz coraz powszechniejszym wyposażaniem ich w moduły gps pojawiły się programy rejestrujące trasy biegów. Jednym z najpopularniejszych jest Cardio Trainer (CT) amerykańskiej firmy SmartLabs.

Program można za darmo pobrać ze Android Marketu. W darmowej wersji dostajemy w pełni funkcjonalne narzędzie by w łatwy sposób rejestrować trasy biegów, przebiegnięty dystans, tempo i spalone kalorie. Dla osób chcących stracić wagę możliwa jest integracja Cardio Trainera z programem Noom Weight Loose tej samej firmy, który jest prawdziwym kombajnem pomagającym stracić parę kilogramów.

Cardio Trainer – program do biegania po  instalacji należy program podlinkować pod nasze konto google. Dzięki temu w przypadku zmiany telefonu lub jego zgubienia nie stracimy naszego dorobku, gdyż w łatwy sposób da się go przywrócić. Polecam spisanie też kodu dostępu do strony producenta, gdzie przechowywane są nasze logi. Można go znaleźć w menu „Settings” pod hasłem „Access Code”. Proponuję także odznaczyć opcję „Use miles & pounds” program zacznie wyświetlać metryczne jednostki. Zaznaczamy opcję „Auto sync tracks” Cardio Trainer będzie wysyłał do sieci automatycznie nasze zakończone treningi. Dla osób lubiących wiedzieć jakie mają tempo lub jaki jest przewidywany czas na koniec biegu przygotowano „Voice output settings” – po włączeniu głosu (niestety tylko język angielski, rozmawiałem z twórcami CT, nie są w chwili obecnej zainteresowani lokalizacją, a szkoda), ustalamy typ powiadomień tzn. czy mają być oparte na dystansie czy na czasie oraz jak często ma się lektor odzywać (swoją drogą fajnie by było usłyszeć popędzającego cię Hołka) np. co 1 km albo co 1 minutę.

Cardio-Trainer-for-HTC-2Osoby odchudzające się może jeszcze zainteresować ustawienie wagi ciała (Calorie Calculator) tak żeby program mógł wyliczyć ile kcal wybiegalismy. Z ustawień podstawowych to praktycznie wszystko, gdyby telefon gubił zasięg można zmienić czułość gpsu (GPS > GPS update frequency oraz filter level). Ja biegam w mieście pomiędzy blokami oraz pod drzewami i w lesie – raz miałem przypadek, że telefon na chwilę zgubił sygnal satelity. Żeby przyspieszyć ustalenie lokalizacji gps polecam włączyć przesył danych oparty na sieci komórkowej. Program w trakcie godzinnego biegu, transferuje około 300kb danych (głownie pobierając mapę).

Po dokonaniu tych ustawień możemy śmiało wcisnąć wielki zielony przycisk z napisem „Start Wotkout”. Jeżeli mamy włączoną transmisję danych program pobierze mapę z Google Maps oraz zacznie ustalać naszą lokalizację (program testowałem na 3 telefonach: HTC, Motorola oraz Samsung, złapanie tzw. fixa zajmowało mu około 30 sekund). Pamiętajcie żeby zmienić typ treningu z „walking” na „running” przed pierwszym treningiem. Później wystarczy wcisnąć przycisk start i zaczynamy biec. Po zakończonym treningu wciskamy stop, program automatycznie załaduje nasz bieg na serwer producenta Cardio Trainera. Stamtąd można pobrać go w formacie gpx, który jest rozpoznawany przez strony typu run-log albo mapmyrun.

W wersji płatnej (10 dolarów), otrzymujemy kilka dodatkowych funkcji, które dla części osób mogą być bardzo przydatne, ja osobiście nie używam ich zbyt często. Za dopłatą otrzymujemy m.in.: wyścig z samym sobą (wybieramy trasę, ustalamy jaki progress chcemy na niej zrobić np. 2% szybciej niż ostatnio) program będzie nam mówił w trakcie biegu jak nam idzie i popędzał do szybszego biegu; interwały – niestety brak własnej konfiguracji, możemy biec tylko plany ustalone przez producenta; zakładany dystans lub czas biegu – niestety program nie mówi, kiedy osiągamy założony cel; spalanie kalorii – biegniesz dopóki nie spalisz np. 200kCal.

Cardio Trainer – program do bieganiaCardio Trainer jest jednym z najlepszych programów jakie widziałem dla osób aktywnych fizycznie. Oprócz zmiany typów treningów (m.in. chodzenie, bieganie, jazda konna, boks, pilates, aerobik, taniec i wiele innych czasem dość dziwnych np. prowadzenie samochodu widzę po raz pierwszy jako trening).

Bardzo fajną opcją jest podawanie komunikatów dotyczących np. przewidywanego czasu np. na 10km – mi na przykład pozwala się to zmotywować na ostatnich kilometrach gdy słyszę że idę na rekord 😉 Program potrafi ściszyć muzykę żeby podać nam informacje o biegu.

W porównaniu do innych aplikacji jest on wyjątkowo mało prądożerny – godzinny bieg to około 15% baterii w moim HTC, co jest niezłym wynikiem bo spotkałem już programy, które potrafią zjeść w tym czasie prawie 40%.

Do minusów zaliczyłbym brak podawania prędkości biegu częściej niż raz na kilometr, opcje płatne jak dla mnie nie są przydatne oraz brak polskiego co może zniechęcić osoby nie mówiące po angielsku. Pomimo tych wad Cardio Trainer wart jest przetestowania – prostota jego działania i konfiguracji jest znacznym plusem. Wersja bezpłatna jest w pełni funkcjonalna – ma najważeniejsze opcje, których oczekujemy po programie do biegania.

Reklama

Co myślisz?

Napisane przez Maciej

Reklama
Reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Reklama
Mist wraz z innymi biegaczami ucieka z Bydgoszczyy

Maraton Metropolii 2011

Pierwszy raz Faddaha: adidas 10k run w 2011 roku